Góra Ararat w Turcji jest obiektem zainteresowania naukowców od wielu lat. Niektórzy z nich twierdzą, że w tym miejscu znajdują się ruiny legendarnej, biblijnej Arki Noego. Emocje podbijają próbki pobrane ze stanowisk archeologicznych. Wskazują one na działalność człowieka sięgającą czasów biblijnych.
Miejsce, w którym mogą znajdować się pozostałości po Arce Noego, zostało odkryte w 1959 r. przez kapitana armii tureckiej Ilhana Durupinara, który zauważył na zdjęciach lotniczych obszaru góry Ararat formację skalną w kształcie łodzi.
Badanie wykazało, że próbki pochodzą z okresu od 3500 do 5000 lat wstecz. Przypuszcza się, że właśnie wtedy miała miejsce katastrofalna powódź. W próbkach znaleziono cząstkowe ślady drzew iglastych, a także owoców morza.
Rozmiar i kształt odkrytej formacji odpowiadają wymiarom arki, czyli "długości trzystu łokci, szerokości pięćdziesięciu łokci i wysokości trzydziestu łokci", o czym jest mowa w biblijnej Księdze Rodzaju.
Badania georadarowe i tomografia elektrooporowa wykazały, że pod powierzchnią znajduje się sztuczna konstrukcja złożona z równoległych linii i kanciastych kształtów.
Pomimo kontrowersyjnych teorii i wielu zdań odrębnych badania trwają i przynoszą ciekawe odkrycia.
Przeczytaj również » Numerologia - nauka czy wróżba
Przeczytaj również » PRZYPADEK BRIDEY MURPHY
Przeczytaj również » Samoistne doświadczenia PSI
- 48 odsłon