REJS TOWAROWY - Strona 7 z 7

Oceń opowiadanie: 
Średnia: 3.7 (212 głosujących)


   Przez następne dni, właściwie aż do powrotu statku na kurs, działał jak w uniesieniu. Zbierał każdy najdrobniejszy śmieć, segregował je skrupulatnie długo rozważając czy się jeszcze przyda. Zmywał każdą nadającą się do tego powierzchnię , wręcz szorował jak pradawny majtek drewniany pokład.


   Później prawie dwa miesiące przeprowadzał dokładny remanent zarówno towaru przewożonego na zlecenie, jak produktów i sprzętów pokładowych. Trochę go przeraziły uszczerbki w powierzonym mu alkoholu i pożywieniu ale szybko przestał się tym stresować. Ważne, że wraca do ludzi, do życia. Koszty pokryje, ma z czego, a jak zabraknie są banki, pożyczy. Nieważne. Co mógł to naprawił, co nie, to spisał do napraw portowych.


   Dobrze, że miał te zajęcia, bo by chyba oszalał. Nawet w natłoku zajęć zaczął sobie przyrzekać, że nigdy więcej nigdzie nie poleci. Sprzeda statek i się osiedli. Strach pomyśleć co by wymyślił gdyby nic nie robił i miał za dużo czasu na myślenie.


   Na ostatnie dni zaplanował porządki na mostku. Uzupełnił dziennik. Może nawet zbyt szczegółowo ale co tam. Przetarł pulpit, monitory, wyświetlacze rzutników. Pogłośnił muzykę i usatysfakcjonowany zasiadł w fotelu. Rozejrzał się. Jeszcze szuflady przy kokpicie. OK, ma czas. Otworzył i powoli przejrzał jedną po drugiej. W zasadzie nie było czego sprzątać. Papierek po cukierku, stary ołówek (swoją drogą na co komu ołówek?), nigdy nie używane kalkulatory, przeliczniki map, generatory czegoś tam, nawet nie pamiętał czego, suwak do liczenia czegoś i kawałek, bodaj, pilniczka do paznokci. W zasadzie nikomu niepotrzebne rzeczy. Nikt już tego nie używa ale jest na stanie, to musi zostać. Papierek, ołówek do odpowiedniego pojemnika na śmieci.


   Jeszcze przez chwilę się zastanawiał co począć z pilniczkiem. W końcu wrzucił go do zapasów materiałowych warsztatu pokładowego.


   Ściszył muzykę. Ok, jest gotowy. Pojutrze w porcie.

Komentarze

Oj, pogubił się człek, pogubił ale się pozbierał W sumie może być.