KURKUMA - INDYJSKIE ZŁOTO
Oceń artykuł::

Tę, którą znamy z naszych kuchni to zmielone kłącze lub łodyga ostryżu.
Jest używana jako przyprawa nadająca potrawom złocistożółty kolor. Jest też składnikiem mieszanek przyprawowych, m.in. curry.
Różne gatunki z rodzaju Curcuma znane są w lecznictwie co najmniej 5000 lat.
Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina ( silny przeciwutleniacz o właściwościach przeciwzapalnych), która odpowiada za charakterystyczny, pikantny smak i żółtą barwę przyprawy. Obecnie największym producentem kurkumy są kraje azjatyckie, a przede wszystkim Indie.
Kurkuma wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, ale często wykorzystuje się ją również w kosmetyc00e.
W medycynie indyjskiej stosowana jako środek przyspieszający gojenie się ran oraz w łagodzeniu bólowych dolegliwości menstruacyjnych, w terapii chorób pasożytniczych, schorzeń układu pokarmowego i środek kojący niestrawność żołądka. Przyprawa ma właściwości pobudzające wydzielanie żółci, gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych, działa także antybakteryjnie i rozkurczająco.

Naukowcy twierdzą, że wykazuje działanie przeciwzapalne. Zawarte w kurkumie substancje, takie jak np. Ar-tumeron (związek występujący w kurkumie, sprzyja namnażaniu i różnicowaniu komórek macierzystych w mózgu. Wyniki uzyskane przez zespół z Instytutu Neuronauki i Medycyny w Jülich sugerują, że w przyszłości będzie go można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru, odpowiadają za pobudzanie komórek mózgowych, co pozwala na zatrzymanie efektów pewnych chorób mózgu. Kurkuma sprawdza się także w terapii zaburzeń osobowości czy depresji.
Kurkuma polecana jest w terapii i profilaktyce nowotworów wielu narządów, m.in. skóry, płuc, jamy ustnej, głowy, przełyku, wątroby, trzustki, jelit, prostaty, szyjki macicy. Zawarta w kurkumie kurkumina wspomaga działanie taxolu – leku używanego w terapii nowotworu piersi.
Strony
- 421 odsłon
Ostatnie komentarze