GDZIEŚ TAM... - Strona 2 z 18

Oceń opowiadanie: 
Średnia: 3.9 (293 głosujących)


   Nie mogąc znieść tuzina długonogich, niebieskookich blondyn przeplecionych tabunem łysych wielkoludów wyłamujących drzwi i potrafiących tylko kopać jego krocze i walić ciężkimi pałami w jego głowę, obudził się zlany potem. Z walącym sercem, ciężko dysząc siedział na łóżku wodząc otępiałym wzrokiem za lufą pistoletu, który kierował we wszystkie kąty kajuty. Minęło parę chwil zanim zorientował się gdzie jest i opuścił broń.
   - Nieźle mi dosunęli - mruknął macając guzy na głowie - tyle dobrego, że cała.
   Zsunął się z koji i powlókł się do łazienki.
   Gwiżdżąc coś tam ( nigdy się nie dowiedział co), jakiegoś Beethovena ( podobno jakiś kompozytor, ale nie dałby za to głowy), wziął prysznic, ogolił się i zadowolony z siebie ( nie wiedzieć czemu), z papierosem w ustach i świeżą kawą zasiadł w fotelu celem zaplanowania sposobu odzyskania towaru.
   Po jakichś dziesięciu minutach bezmyślnego gapienia się w ścianę wstał, zmienił szlafrok na coś bardziej wyjściowego i udał się do tak zwanego miasta. Nie za bardzo wiedząc co ma robić udał się tą samą drogą co ostatnio.
   Najpierw wzdłuż szeregu małych doków towarowych, do których był zacumowana i jego landara, do ciągu łączącego te szeregi i dalej, ruchomym chodnikiem, do głównego mola, które jednocześnie było początkiem miasta.
   Miasta- tak mawiali tubylcy i tak zostało, a jego ojciec mawiał - "Strzeż się tych miejsc, Mateuszu"- i od razu oglądał się za plecy. Tak..., aż ciarki mu przeszły. Jak był mały tak właśnie wyobrażał sobie skraj straszliwego boru, zasłyszanego z bajek babki, mawiającej, iż tylko wielki rycerz Santiago potrafił go przejść, a już na pewno nie chodzi się tam na grzyby. Pierwsze budynki stanowiły jak gdyby granicę między światłem a ciemnością. Im bardziej chcesz coś zobaczyć w głębi pierwszej uliczki tym bardziej się wydaje ci ona ciemniejsza. I te nieodparte wrażenie, że jesteś śledzony przez wiele oczu. Miał dość duże doświadczenie, tak mu się przynajmniej wydawało, w dawaniu sobie rady w przeróżnych dziwnych miejscach, ale tu dostawał gęsiej skórki na sam widok Miasta i ciągle miał wrażenie, że już na wstępie coś ważnego przeoczył. Trochę to przypominało nurkowanie w nieznanych ciemnych wodach i choć nie bardzo mu się chciało, zanurzył się w pierwszą, napierającą na niego, ciemną falę dzielnicy portowej.

Komentarze

raczej slabe 3 nie wiecej

no, niestety trójka ... naciągana, sorry