WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (62) PAŹDZIERNIK 2017

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

.

W marcowym i kwietniowym numerze „RE” zamieściliśmy wespół z red. Sobolewskim teksty wyrażające istotne różnice naszych poglądów politycznych. Różnice te Janusz skwitował cytatem z wieszcza: „Czucie i wiara więcej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Snuje mi się od tamtego czasu ten cytat po głowie wraz z kontekstem w jakim został użyty i próbuję zrozumieć, o co chodzi. I zrozumiałem, że ogląd spraw wyprowadzony z wiary oraz emocjonalny do tego oglądu stosunek mówią Januszowi więcej niż wiedza i chłodna, w miarę możliwości, tej wiedzy analiza – który to sposób postrzegania świata jest z kolei mnie bliższy. Jak widać są różne wrażliwości. Uporawszy się z kwestią, komu dany przekaz mówi mniej a komu więcej, pozostaje mi zająć się kwestią nie mniej ważną: O czym mówi? Czy mówi o kwestiach religijnych i metafizycznych, czy też o sprawach empirycznych i praktycznych? Jan Paweł II, który niewątpliwie znał i cenił Mickiewicza, w encyklice „Fides et ratio” w punkcie 17 napisał: ”Nie ma więc powodu do jakiejkolwiek rywalizacji między rozumem a wiarą: rzeczywistości te wzajemnie się przenikają, każda zaś ma własną przestrzeń, w której się realizuje (pogr. W.W)”.

Do analogicznych konkluzji, choć z odmiennych pozycji wyjściowych, doszedł , deklarujący się jako ateista, wielokrotnie zapraszany przez JP II na seminaria do Castel Gandolfo Leszek Kołakowski. Rzeczywistość mistyczną (duchową) oraz rzeczywistość empiryczną (dotykalną) uważa on za równie ważne, jednakże poddające się poznaniu przy zastosowaniu sobie właściwych sposobów badania. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy do badania którejś z powyższych dziedzin zastosujemy instrumentarium przynależne tej drugiej dziedzinie. „Boga nie ma. Byłem w kosmosie i nie widziałem tam Pana Boga” stwierdził radziecki kosmonauta po powrocie na Ziemię. Wprawdzie Kołakowski dowodzi, że na gruncie empirycznym faktycznie nie da się udowodnić istnienia Boga, ale zaznacza równocześnie, że nie da się udowodnić Jego nieistnienia. Natomiast stwierdzenie kosmonauty jest prostackim (bo znane są przypadki bardziej wyrafinowane) zastosowaniem metod empirycznych do oglądu rzeczywistości metafizycznej. Twój błąd, Januszu, polegał – moim zdaniem – na innym pomyleniu „kompetencji”. Otóż cytat z wieszcza dotyczy sfery metafizycznej; wyraża zrozumienie rozmowy nieutulonej w żalu dzieweczki z duchem zmarłego kochanka . Ty zaś zastosowałeś go do sfery empirycznej: bezkrytycznie wierząc pani premier ignorujesz fakty, które bezpośrednio świadczą o tym, iż premier Szydło mija się z prawdą, czy też zestawy faktów, z których wynika jedynie logiczny wniosek, ze oszukuje swoich słuchaczy. A to nie jest dziedziną wiary, lecz wiedzy. Wiedzy, którą byłeś uprzejmy docenić stwierdzając, iż wnioski swoje wyciągam na podstawie perfekcyjnie zestawionych faktów. Warto jeszcze zastanowić się, do kogo pani premier adresuje swój przekaz, kogo stara się oszukiwać? Bo mnie nie. Odkąd w kampanii wyborczej stwierdziła, że „Polska jest w ruinie” ( która to ruina po pół roku jej rządów została cudownie odbudowana),. bardzo starannie sprawdzam zgodność jej wypowiedzi z faktami.

I jeszcze króciutko, bo się mocno rozpisałem, dwie sprawy:

Po co ja powyższe piszę? Chcę zwrócić uwagę Twoją jak i czytelników „RE” na kapitalny wywiad, jakiego udzielił „Onetowi” członek Rady Programowej „Centrum Kopernika”, prof. w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Łukasz Turski. (http://wiadomosci.onet.pl/kraj/triumf-nieuctwa/86hjhlv) Otóż uważa on, że zasadniczym problemem, nie tylko polskim ale światowym (amerykański ruch „pro prawda” policzył, że 49% wypowiedzi Trumpa opartych jest na fałszu) jest zanik umiejętności odróżniania informacji od chłamu. Zaczęło się to w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy znalazły się „autorytety” które głosiły, że są różne prawdy. „Wie pan – tablet zrzucony ze stołu spada. Nie leci do góry, tylko w dół. Może pan zrobić sam to doświadczenie i potwierdzić moją tezę. Jeśli zacznie pan mówić, że będzie leciał do góry, to nie będzie żadna [odmienna]narracja ani postprawda, ale kłamstwo, po prostu bzdura. Wykluczenie [z debaty]pojęcia prawdy, które zostało bardzo precyzyjnie sformułowane przez matematyka i filozofa z połowy XIX w. Williama Clifforda jako "bezpieczna prawda", sprawiło, że wszystko się rozjechało.” - to cytat z początku wywiadu.

Wprawdzie oglądalność TVP1 spadła w ciągu ostatniego roku o sporo ponad połowę i wynosi niecałe 10 %, co daje stacji III miejsce (po Polsacie i TVN), jednak nadal stanowi podstawowe źródło informacji dla wielu Polaków. Warto więc przypomnieć profesjonalną zasadę, jaką kieruje się prezes TVP, Jacek Kurski: Dlaczego w ogóle zacząłeś z tym dziadkiem Tuska?- spytała go przed programem w TOK FM Katarzyna Kolenda-Zaleska.. Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi -miał odpowiedzieć Kurski, na co są wiarygodni świadkowie.

Sołtys Wojciech

11 Listopada (2017)

Gdym wychodził, by wspomóc czyn „Solidarności”
Mama na czole moim krzyżyk nakreśliła
przywołując na pamięć Dzień Niepodległości,
której dzieckiem zaznawszy, dorósłwszy broniła.

Gdy jedni kradną Sądy, drudzy kamienice
muszę głośno powiedzieć: mnie moi rodzice
przekazali testament powstańczego znoju:
nasze dzieci i wnuki żyć mają w pokoju
a racji swych dochodzić ważąc innych racje.

Gdy buta, chciwość, kłamstwo niszczą demokrację,
krajem zaś rządzą zemsta i kumpli biznesy
a bój toczy się o dojścia do publicznej kiesy,
gdy miast rozmowy słychać coraz więcej złości,
czy godzi się nam święcić Dzień Niepodległości?

.

Dodaj komentarz