WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (55) STYCZEŃ 2017

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

   Przed świętami zaproszony byłem na spotkanie opłatkowe w Ośrodku Pomocy Społecznej. Rozpoczęło się ono – jak co roku – jasełkami przygotowanymi przez panią Marzannę Piotrowską. W tym roku pani Marzanna zaprosiła do współpracy panie Helenę Truszkowską i Annę Wróblewską – dwie spośród wielu założycieli Stowarzyszenia „Nadzieja”. Panie Hela i Ania poprosiły zaś o pomoc dzieci – zarówno pełnosprawne jak i niepełnosprawne, zarówno swoje jak i innych członków Stowarzyszenia. A dzieci – każde jak umiało- bardzo się starały: czułym gestem przytulić Dzieciątko, starannie wyrecytować swoje kwestie, czyściutko zaśpiewać kolędy. To był występ na dobrym poziomie i z mądrym przesłaniem.

Podobnie jak wszyscy sołtysi, radni oraz urzędnicy gminni zaproszony też byłem na opłatek samorządowy do gościnnego – jak zawsze - Yacht Clubu „Arcus”. To spotkanie też rozpoczęło się w sposób dotychczas niespotykany. Pan Burmistrz zaprosił poznanego niedawno pana Radosława , który jest pracownikiem socjalnym w Domu Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w Grajewie. Pan Radosław przybył z panem Krzysztofem , jednym ze swoich podopiecznych, z którymi założyli zespół śpiewaczy. I ci dwaj panowie rozpoczęli spotkanie koncertem. Koncertem bardzo poprawnym teologicznie, bo nie śpiewali kolęd, lecz pieśni oczekiwania na Przyjście Pana. Koncertem na niebywale wysokim poziomie muzycznym, gdzie mocny bas pana Radosława dyskretnie harmonizował z tenorem pana Krzysztofa. Koncertem wymagającym ze strony pana Krzysztofa dużego wysiłku, by ze zniekształconej twarzy wydobyć śpiew nie tylko wspaniały muzycznie, ale też z dobrze wyartykułowanym tekstem. Koncertem wypełnionym spokojną radością płynącą z twarzy obu panów w kierunku znieruchomiałych słuchaczy.

W trzecią niedzielę stycznia po raz drugi zagrała w Rajgrodzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dyrygowała nią, tak jak rok temu, pani Helena Truszkowska która tę akcję w naszej gminie zainicjowała. Atmosfera była piknikowa; strażacy rozbili w parku namiot a panie przdygały do niego jedzonko ku pokrzepieniu wolontariuszy jak też zmarzniętych darczyńców. Wzruszyła wszystkich starsza pani, przybyła ze skarbonką, do której przez cały rok ciułała grosiki na Orkiestrę. Blisko dwudziestka młodych wolontariuszy na sprzęt medyczny dla dzieci i dla seniorów zebrała ponad sześć tysięcy złotych.

Z trzech wyżej opisanych zdarzeń wysnuwa mi się wniosek, że w Rajgrodzie nie brakuje ludzi wrażliwych, życzliwych i aktywnych, co czyni zeń całkiem fajne miejsce do życia.

Sołtys WojciechTekst opublikowany w Piśmie Towarzystwa Miłośników Rajgrodu „Rajgrodzkie Echa”