Przez tjk |
Average: 4 (4 votes)

AUDIOBOOK

» Więcej audiobooków

   Wielu ludzi jest zafascynowanych światem snów. Chcemy wiedzieć dlaczego śnimy, co to oznacza, czy się sprawdzi, jak możemy kontrolować nasze sny.                                                                

   Pomimo wielu książek dotyczących tej problematyki - od senników przez podręczniki do materiałów z badań naukowych z zakresu psychologii, neuropsychiatrii, czy neurologii, po książki traktujące sen parapsychologicznie - zrozumienie snu wydaje się nam umykać.    Aby pokusić się o zrozumienie tego w jaki sposób informacje pojawiają się w snach, w jakiej formie i jak je interpretować, musimy przyjrzeć się samemu zjawisku snu i procesów sennych w mózgu.

   Choć istnieje ogromna ilość pomysłów, hipotez, teorii, przypuszczeń, jak dotąd nie wiemy czym są sny. Zakłada się, że życie codzienne, przeżywane stresy mają wpływ na nasze sny. Przypuszcza się również, że sny wywierają wpływ na nasze życie. Jest też ogólne przekonanie, że sny mogą pomóc nam w rozwiązywaniu problemów lub przeciwnie - zaszkodzić poprzez odtwarzanie minionych koszmarów. Chyba każdy z nas powiedział choć raz w życiu - "idę to przespać". Przykład z historii. Robert Stevenson i jego wyśniony "Doktor Jekyll i Mr Hyde"", czy też Fryderyk Kekule i jego struktura benzoesanu sodu zaczerpnięta ze snu. Nie łudźmy się jednak, że w ten sposób zbudujemy rakietę.

   Zygmunt Freud widział sny jako spełnienie głęboko skrywanych uczuć, nieświadomych żądz i konfliktów. Podstawą freudowskiej teorii snu jest symbolizm. Wyśniona postać, przedmiot lub sytuacja może być interpretowana na wiele sposobów. Najintensywniejsze emocje mogą przybrać formę wyobrażeń mało ważnych, wręcz bez znaczenia.

   Freud część swoich badań poświęcił na tłumaczenie zjawiska spełnienia naszych pragnień podczas tzw. snów ukrytych. Zwieńczył tę analizę stwierdzeniem, ze sny podlegają silnym wpływom głęboko zakorzenionych uczuć i nierozwiązanych problemów. Mówiąc o psychoanalizie Freuda należy wspomnieć, iż często jego teorie traktowały o niskim i infantylnym pożądaniu seksualnym, i te jego spojrzenie wydaje się być najczęściej dyskutowanym elementem jego teorii.