Przez tjk |
Average: 5 (6 votes)

 

nessie

Nessie, domniemany potwór z Loch Ness

W 1933 roku, dzięki relacji właścicieli hotelu w Drumnadrochit opublikowanej przez Alexandra Campbella w lokalnej gazecie „Inverness Courier”, zawierającej opis stworzenia podobnego do wieloryba, zwrócono szerszą uwagę na pogłoski dochodzące ze Szkocji. Z czasem spływało coraz więcej informacji o potworze żyjącym w tamtejszym jeziorze Loch Ness. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych przypadków podjęto metodyczne próby wyjaśnienia zjawiska. Po wielu indywidualnych próbach w 1961 roku zawiązała się grupa pod nazwą Biuro do Badania Zjawiska z Loch Ness, która zainstalowała wokół jeziora pięć potężnych kamer działających bez przerwy przez cały pięciomiesięczny sezon. Na miejsce przybyły grupy badaczy, głównie z USA, z wymyślnym i często bardzo kosztownym sprzętem. Dodatkowym bodźcem do badań była nagroda w wysokości miliona funtów, zaoferowana przez producenta whisky za złapanie potwora.

Taki rodzaj stworzenia jest nazywany kryptydą. Mówiąc prościej jest to zwierzę uznane za dawno wymarłe bądź znane z przekazów.

Jakkolwiek większość naukowców uznaje obecną dokumentację mającą udowodnić istnienie zwierzęcia za nieprzekonującą.

W liście opublikowanym w londyńskim ""Timesie" 28 września 1970 roku dyrektor Biura stwierdził, że jego grupa zdołała nakręcić kilka sekwencji filmu, który "opierał się jakiemukolwiek wyjaśnieniu". Dodał przy tym , że jedną rolkę filmu badała niezależnie placówka RAF-u, a uzyskane wyniki były obiecujące.

Profesor Tucker z Uniwersytetu Birmingham w Anglii w rezultacie badań sonarowych wykrył istnienie "wielkich obiektów zachowujących się w spocób zwierzęcy" na głębokości kilkuset stóp.

Jeziora badano nawet przy pomocy łodzi podwodnych. Sponsorowany przez World Book Encyclopedia pilot Dan Taylor sprowadził nad Loch Ness jednostkę o nazwie „Viperfish” 1 czerwca 1969r. Inne przewidziane jednostki nie zostały zwodowane. Badania te nie wniosły nowych danych i jako takie spełzły na niczym.

Wśród wielu pojawiła się również teoria autorstwa Neila Clarka, paleontologa, który wraz z Hunterian Museum w Glasgow sugerował, że Nessie mogła być słoniem – jednym ze zwierząt wchodzących w skład cyrku przejeżdżającego w pobliżu Loch Ness w czasie, gdy miało miejsce najwięcej obserwacji rzekomego potwora.

Urquhart

Ruiny zamku Urquhart – miejsce wielu relacji o Nessie

Niektórzy tłumaczą rzekome spotkania jako ataki zbiorowej histerii mogącej powodować m.in. chwilowe załamanie prawidłowego postrzegania rzeczywistości lub też zjawiskiem pareidolii, czyli dopatrywaniem się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń (co odróżnia je od iluzji), przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości.

Przypadek Nessie pozostaje nie wyjaśniony.

W książce "The Elusive Monster" (Nieuchwytny potwór) Maurice Burton opisuje pierwsze trzydzieści lat badań nad potworami z Loch Ness.

Generalnie piśmiennictwo związane z wodnymi potworami jest bardzo obszerne. Nie sposób w krótkim artykule wszystko zmieścić. Doskonały zarys tematyki można znaleźć w książce Bernarda Heuvelmansa "In the Wake of the Sea Serpents" (Śladem wężów morskich), która zawiera listę ponad pięćdziesięciu przypadków gdy takie zwierzęta zostały wyrzucone na mieliznę lub złapane. Obie pozycje są bogato ilustrowane.

Zebrał i zredagował tjk

Źródła:

Leksykon magii, okultyzmu i parapsychologii - Wydawnictwo Łódzkie 1992, ISBN 83-218-0961-8