KULTURA I STYL

Subskrybuj Kanał KULTURA I STYL
Zaktualizowano: 3 godziny 46 minut temu

Akcja, która zmieniła Hollywood. "Jeszcze się nie skończyła"

13 paź 2019 - 16:58
Te dwa lata zmieniły i bardzo dużo, i bardzo nic - ocenił w programie "Dzień na żywo" w TVN24 dziennikarz portalu tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona. W październiku 2017 roku narodził się ruch społeczny #MeToo, który zmienił oblicze Hollywood i rozlał się na cały świat. Jak zauważył Wrona, choć od tamtego czasu "dokonała się kulturowa i społeczna zmiana", akcja #MeToo jeszcze się nie skończyła.

Rodzina, przyjaciele, politycy. W Pradze pożegnano Karela Gotta

12 paź 2019 - 19:08
W sobotę w Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe przy trumnie zmarłego 1 października w wieku 80 lat piosenkarza Karela Gotta. Mszę odprawiono w katedrze świętego Wita, Wacława i Wojciecha w zamku na Hradczanach. Artystę pożegnali członkowie rodziny, grono przyjaciół, a także politycy.

Nie żyje Sara Danius. Przewodziła Akademii Szwedzkiej przyznającej literackiego Nobla

12 paź 2019 - 15:50
Badaczka literatury, pisarka i krytyczka Sara Danius, była stała sekretarz przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej, nie żyje. Danius przewodziła Akademii w czasie kryzysu obyczajowego, w związku z którym nie przyznano nagrody w roku 2018. Miała 57 lat, zmarła na raka.

Książę Harry i Ed Sheeran wspólnie apelują

12 paź 2019 - 15:24
Książę Harry i Ed Sheeran nakręcili filmik wspierający osoby z problemami psychicznymi. Wszystko to z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Książka Tokarczuk zamiast biletu. Darmowa komunikacja dla czytelników noblistki

12 paź 2019 - 13:41
Do końca tygodnia pasażerowie miejskiej komunikacji we Wrocławiu mogą jeździć za darmo pod warunkiem, że będą mieć przy sobie dowolną książkę laureatki literackiej Nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. Wrocławskim tramwajem - z książką noblistki zamiast biletu - pojechał reporter TVN24 Tomasz Mildyn.

"Chciałem dobrze pokazać to, jak on widział świat". Joaquin Phoenix o Jokerze

12 paź 2019 - 12:37
- Nie chciałem sprawić, żeby ludzie mu współczuli czy nawet go rozumieli. Ale chciałem dobrze pokazać to, jak on widział świat - mówił w rozmowie z Anną Wendzikowską Joaquin Phoenix, odtwórca tytułowej roli w "Jokerze" Todda Phillipsa. Przyznał, że "finalny rezultat przekroczył jego oczekiwania, czym może być taki film". Na polskich ekranach "Joker" zagościł 4 października.

Jane Fonda w kajdankach przed Kapitolem. Zatrzymana za "robienie tłoku"

12 paź 2019 - 11:47
Jane Fonda została w piątek zatrzymana przed Kapitolem w Waszyngtonie, gdzie brała udział w demonstracji klimatycznej. Funkcjonariusze skuli aktorkę kajdankami i odprowadzili do radiowozu. Według mediów po kilku godzinach wyszła na wolność. Gwiazda zapowiedziała, że będzie nadal protestować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

180 filmów w 10 dni. Wystartował 35. Warszawski Festiwal Filmowy

12 paź 2019 - 09:37
Europejska premiera "Bosego imperatora" - satyry politycznej Jessiki Woodworth i Petera Brosensa - otworzyła w piątek 35 Warszawski Festiwal Filmowy. Publiczność w ciągu 10 dni obejrzy 180 filmów ze 122 krajów. Do najbardziej oczekiwanych pozycji należą: szokujący "Malowany ptak" Vaclava Marhoula według Jerzego Kosińskiego, objawienie z Wenecji "Babyteeth" Shannon Murphy czy "Talasoterapia" Guillaume'a Nicloux.

Literacki Nobel otworzył stare rany. "Jako ofiary jesteśmy tym bardzo dotknięci"

11 paź 2019 - 17:14
Człowiek, który bronił rzeźników Bałkanów, nie może dostać takiej nagrody. Jako ofiary jesteśmy tym bardzo dotknięci - powiedziała Munira Subaszić przewodnicząca stowarzyszenia Matki Srebrenicy, zrzeszającego krewnych ofiar masakry dokonanej w latach 90. przez wojska serbskie. Organizacja zażądała od Akademii Szwedzkiej odebrania literackiego Nobla Peterowi Handkemu, którego określiły jako apologetę serbskich zbrodni wojennych.

"To jest wybór między demokracją a autorytaryzmem"

11 paź 2019 - 16:15
Martwi mnie upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego, który jest jedynym ciałem mogącym rozstrzygać różne spory konstytucyjne. Niepokoi mnie deklaracja wymiany elit. Niepokoi mnie deklaracja przejęcia wolnych mediów. Niepokoją mnie próby zawłaszczania narracji historycznej, zarządzania kulturą. To są złe znaki i jako obywatelka daję temu wyraz - podkreśliła Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Długa kolejka do trumny Gotta. Czesi żegnają gwiazdora

11 paź 2019 - 15:57
Fani czeskiego piosenkarza Karela Gotta żegnają swojego idola. W piątek przed wejściem do Pałacu Żofin w Pradze, gdzie ustawiono trumnę z ciałem zmarłego artysty, ustawiła się długa kolejka. Gott, jedna z największych gwiazd czeskiej sceny muzycznej, zmarł na początku października po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 80 lat.

Tokarczuk: Ludzie oczekują, że powiem coś mądrego. Poczułam się w lekkiej opresji

11 paź 2019 - 10:05
Szwedzka akademia przyznając literacką Nagrodę Nobla, doceniła Olgę Tokarczuk za jej wyobraźnię i narrację oraz przekraczanie granic. Komentując to wyróżnienie, pisarka zadedykowała je Polakom i apelowała o głosowanie w nadchodzących wyborach. Swoimi wrażeniami i odczuciami podzieliła się w rozmowie z Sebastianem Napierajem, reporterem TVN24.

75 milionów złotych. PiS chce dofinansować "dobry projekt amerykański" o Pileckim

11 paź 2019 - 08:20
Na finiszu kampanii wyborczej w Sosnowcu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o wymianie elit - w tym także tych kulturalnych, które jego zdaniem niszczyły reputację Polski. Wywołane do tablicy elity mówią stanowcze "nie" kulturze podporządkowanej politycznie. Chcą tworzyć filmy po swojemu, szczególnie te historyczne. Prawo i Sprawiedliwość - jak dowiedzieli się reporterzy magazynu "Polska i Świat" - jest gotowe wesprzeć finansowo amerykański film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Nominacje dla Dąbrowskiej, Żeromskiego. Najciekawsze fakty z historii literackiego Nobla

11 paź 2019 - 05:25
W ciągu ostatnich 118 lat Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury wręczono 112 razy 116 osobom. Nagrodzona Olga Tokarczuk jest szóstą pisarką z Polski i 15 kobietą. Oto najciekawsze fakty ze 118-letniej historii nagrody.

"Propagator etnicznej nienawiści". Kontrowersje wokół laureata literackiego Nobla

10 paź 2019 - 22:25
Vlora Citaku, ambasador Kosowa przy ONZ, wyraziła niezadowolenie z powodu przyznania literackiej nagrody Nobla austriackiemu pisarzowi Peterowi Handkemu. Przedstawiciele serbskich władz nazywają z kolei pisarza "wielkim przyjacielem" Serbów.

"Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami"

10 paź 2019 - 20:23
- Ktoś do mnie zadzwonił, kiedy jechałam samochodem. Wyświetlił mi się numer ze Szwecji i od razu podniosło mi się ciśnienie. To był ten telefon - powiedziała na konferencji prasowej w Niemczech laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. - Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju - dodała.

Pięć najważniejszych powieści Olgi Tokarczuk

10 paź 2019 - 16:55
Olga Tokarczuk wyczuwa Europę, tętno Europy współczesnej, przemiany, które się tam dokonują i jest po stronie właśnie takiej Europy: bardzo bogatej, zróżnicowanej, pełnej własnych pomysłów, ale równocześnie kierującej się dobrem wspólnym. To jest w jej książkach bardzo widoczne - podkreśla w rozmowie z TVN24 pisarz i krytyk literacki Stefan Chwin. Przypominamy najważniejsze dzieła polskiej noblistki.

"Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie"

10 paź 2019 - 15:33
Jestem dumna, że moje książki - mimo że są lokalne - to jednak mogą być czytane, uniwersalne, mogą być ważne dla ludzi na świecie. To jest coś niesamowitego - powiedziała w rozmowie z "Faktami" TVN Olga Tokarczuk. W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.

"Tak radosne emocje są nam dzisiaj po prostu potrzebne. Wielkie gratulacje"

10 paź 2019 - 15:26
Olga Tokarczuk "wyczuwa Europę, tętno Europy współczesnej, przemiany" - powiedział pisarz Stefan Chwin, komentując przyznanie jej literackiego Nobla. - Twórczość Olgi Tokarczuk już jest czytana na całym świecie, a teraz będzie czytana jeszcze mocniej, jeszcze bardziej - oceniła Justyna Sobolewska z "Polityki". - Nagroda dla Olgi Tokarczuk wzięła się stąd, że ona jest pisarką wybitną, jest taką poszukiwaczką całości, która potrafi niesamowicie skupić się na czymś zupełnie maleńkim i tam zobaczyć cały kosmos - powiedziała krytyczka literacka Kazimiera Szczuka.

Peter Handke z literacką Nagrodą Nobla 2019

10 paź 2019 - 13:05
Austriacki pisarz Peter Handke to laureat Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie literatury - poinformowała w czwartek Akademia Szwedzka. Doceniony został za "wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń".

Strony