Skróty:     Ankiety   |  Artykuły   |  Artykuły - ranking   |  Autorzy   |  Bajeczki   |  Blogi   |  Blogi - ranking   |  Fraszki   |  Galerie   |  Jak to zrobić   |  Kulinaria   |  Lepieje   |  Limeryki   |  Newsletter   |  Ogłoszenia   |  Opowiadania   |  Opowieść w odcinkach   |  Piosenki   |  Porady   |  Reportaże   |  Skrypty   |  Tabele   |  Tabulatury   |  Wiersze - ranking   |  Zdrowie   |  Redakcja - kontakt   |  RSS   |  Skorowidz

BLOGI

SŁOWO NA NIEDZIELĘ (13)


Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego katolicy stanowią nie więcej niż 26% polskiego społeczeństwa. Tylu bowiem obywateli uczęszcza regularnie na niedzielne msze, stanowiące dla katolika obowiązek (Kodeks Prawa Kanonicznego – kan. 1247), którego odrzucenie skutkuje automatycznie wykluczeniem ze wspólnoty (Kodeks Prawa Kanonicznego – kan. 751 i kan. 1364).


Oceń wpis:: 
Średnia: 3.9 (13 głosujących)

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (70) LISTOPAD 2018

  

CZY SOŁTYS WOJCIECH DOPUŚCIŁ SIĘ MANIPULACJI?

Ostatnie trzy zdania w artykule „Widziane z sołeckiej ławy” moim zdaniem naruszyły postanowienie, jakie zapadło przed ponad rokiem w sprawie nie publikowania treści politycznych na łamach naszego pisma. Poddałem więc ocenie mego spostrzeżenia całemu Zespołowi Redakcyjnemu. Wszyscy byli tego samego zdania.

Czym jest manipulacja? Oto akademicki przykład:

Fakt: W Moskwie rozegrano zawody sportowe, w których uczestniczyły tylko dwie reprezentacje: Rosji i Polski. Wygrali rywalizację Polacy. Media rosyjskie podały: W Moskwie rozegrano międzynarodowe zawody sportowe. Drużyna rosyjska zajęła w nich drugie miejsce. Polacy zostali sklasyfikowani na miejscu przedostatnim.

Obie informacje są prawdziwe. Manipulacja polega więc na przekazie faktów nierzetelnym, ograniczającym się tylko do części prawdy.

Oceń wpis:: 
Średnia: 3.5 (2 głosujących)

SŁOWO NA NIEDZIELĘ (12)


„Księża są przy tobie tuż po urodzeniu, kiedy cię chrzczą. Potem masz ich w szkole, jeżeli rodzice byli bigotami i powierzyli im twoją edukację. Kolej na pierwszą komunię, lekcje katechizmu i bierzmowanie. W dniu ślubu ksiądz powiada ci, co masz robić w sypialni, a nazajutrz, żeby mieć się czym podniecać w konfesjonale, pyta cię na spowiedzi , ile razy to zrobiłeś. Tobie o spółkowaniu mówią księża ze wstrętem, a sami wstają codziennie z łóżek, gdzie je uprawiali; nie myją nawet sobie rąk i idą jeść i pić swojego Pana, żeby potem wydalić go z siebie i wysikać. Powtarzają że ich królestwo nie jest z tego świata, ale zgarniają, co się da. Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej pasożytniczej hołoty.”


Oceń wpis:: 
Średnia: 3.4 (115 głosujących)

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (69) WRZESIEŃ 2018

  Na sesji Rady Miasta w dniu 29 sierpnia pożegnano odchodzącą na emeryturę panią skarbnik Jadwigę Stryjecką. Musiała być ona osobą niezwykle kompetentną i pracowitą, skoro trzej kolejni burmistrzowie nie widzieli potrzeby zmiany skarbnika. Do licznych podziękowań i wyrazów uznania za piętnastoletnią pieczę nad gminną kasą, którymi hojnie panią Jadwigę obdarzono, pragnę i ja dorzucić swoje trzy grosze. Za tytuł do tego poczytuję sobie drobny udział – jeden z czternastu głosów - w powołaniu Jej na stanowisko skarbnika. A był to czas, kiedy w okolicznych gminach zastanawiano się, czy zaorzą Rajgród, czy też nie? To, że udało się nam uniknąć zarządu komisarycznego, to w dużej mierze Jej zasługa. I choć to już odległe czasy, uważam, że należy jej się pamięć o tym osiągnięciu i serdeczne zań podziękowanie.

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

NIEPODLEGŁY W NIEPODLEGŁEJ

NIEPODLEGŁY W NIEPODLEGŁEJ

W naszej wiosce wybuchła wielka awantura
bo sąsiad sąsiadowi „zrobił koło pióra”.
W konsekwencji, wbrew woli (nierzadki przypadek)
zostałem zawezwany przez Sąd jako świadek.
Zatem – jako człek wolny – musiałem rozważyć:
stawić się przed tym Sądem, czy go zlekceważyć?
A wszakże na gwarancjach wolności polegać
mogę jedynie wtedy, gdy będę podlegać
Sądowi, który może w swej niezawisłości
orzec, czy nie narusza ktoś mojej wolności.

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (68) CZERWIEC, LIPIEC 2018

  I znowu będę pisał „Ławeczkę” nie z punktu obserwacyjnego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, lecz pod wrażeniem bytności w Sali Bankietowej Pensjonatu Raj&Spa. Ta sala najwyraźniej stała się miejscem najbardziej prestiżowych zgromadzeń Rajgrodzian.. Tym razem zostałem zaproszony na Patriotyczny Koncert z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wykonaniu artystów Opery Bałtyckiej w składzie: Anna Kinga Osior – sopran, Jacek Szymański – tenor, Dariusz Wójcik – bas i przy fortepianie Michał Kaleta.Artyści wykonali zestaw pieśni patriotycznych od „Warszawianki 1831” przez „Marsz Polonii” po „Legiony” do śpiewania których starali się włączyć, nieśmiałą początkowo, publiczność. W wykonywanie znanych i lubianych piosenek ułańskich publiczność włączała się już ochotniej a śpiewaków najwyraźniej rozgrzał nawiązany kontakt. i do „deserowego” bloku arii i duetów operetkowych przystąpili już całkiem rozluźnieni, a rozkołysana publiczność powtarzała za „Baronem Cygańskim”, że „wielka sława to żart”. Przy czym te familijarne okoliczności bynajmniej nie obniżyły poziomu wykonawczego. To naprawdę duża frajda słuchać w Rajgrodzie, na żywo, jakby to było, gdyby Tewi Mleczarz był bogaty, w wykonaniu, którego nie powstydziłyby się najlepsze sceny operowe.

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (67) KWIECIEŃ 2018

  Takiej gali to w Rajgrodzie dawno nie było. Stawiły się na nią 6 kwietnia, w komplecie, władze gminne z Radą Miasta i Burmistrzem na czele, a na ich zaproszenie z jednej strony wszyscy sołtysi, z drugiej zaś bogata reprezentacja władz powiatowych i wojewódzkich w osobach starosty Zygmunta Kruszyńskiego, jego zastępcy Alicji Rutkowskiej, dwóch wiceprzewodniczących Sejmiku Podlaskiego panów Mieczysława Bagińskiego i Jacka Piorunka oraz wicemarszałka woj. podlaskiego Macieja Żywno.

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

WIDZIANE Z SOŁECKIEJ ŁAWY (66) MARZEC 2018

  Pozwolę sobie tym razem zamienić sołecką ławę na krzesełko w czytelni, jako że 22 marca w Bibliotece Miejskiej w Rajgrodzie odbyło się spotkanie z Niwenem – autorem dwutomowej (póki co, bo w planach tomów jest 6 - 7) powieści historycznej osadzonej na Ziemi Łomżyńskiej i opowiadającej o skomplikowanie przeplatających się „Meandrach Losu” społeczności polskiej i żydowskiej w czasie drugiej wojny światowej. Temat to trudny, drażliwy, ale – co podkreślił autor mówiąc o motywach jego podjęcia – przez nasze społeczeństwo jeszcze nie przepracowany. Chwała więc mu za jego podjęcie w formie przystępnej szerokiej publiczności, zwłaszcza że w swych wypowiedziach społeczności polskiej bynajmniej nie gloryfikował. Mam jednak nadzieję, że nie podpadnie z tego powodu pod znowelizowaną ustawę o IPN-ie, gdyż przyznaje mu ona prawo do rzetelnych badań historycznych. Niwen bowiem to pseudonim literacki Zenona Krajewskiego – profesjonalnego historyka zajmującego się głównie inną, też skomplikowana tematyką, mianowicie stosunkami polsko – litewskimi.

Oceń wpis:: 
Jeszcze nikt nie glosował

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA 16


Poniższe rozważania sprowokowane zostały (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) przez bardzo dobry artykuł „Nad rzekami Babilonu” opublikowany w Studiu Opinii (http://studioopinii.pl/archiwa/185108 ), zatem zakładam, że szanowny czytelnik przed zagłębieniem się w te rozważania zapozna się ze wskazanym opisem niewoli babilońskiej.

Oceń wpis:: 
Średnia: 2.6 (5 głosujących)

SŁOWO NA NIEDZIELĘ (11)Pytanie, czy katecheza może zastąpić wprowadzenie do filozofii brzmi jak żart. Katecheza służy indoktrynacji religijnej, podczas gdy filozofia ma z założenia rozwijać zdolność samodzielnego, krytycznego myślenia, ukazując wielość możliwych odpowiedzi na pewne trapiące ludzi od wieków pytania, a także wielość różnych, konkurencyjnych wersji tych pytań. Nie każdy rodzaj filozofii spełnia to założenie, ale nawet całkiem kiepska filozofia nie może wyrządzić młodemu umysłowi tak wielkich szkód, jak umiejętna indoktrynacja religijna, paraliżująca wszelki krytycyzm za pomocą przymusu zawierzenia samozwańczym "nieomylnym autorytetom".


Oceń wpis:: 
Średnia: 3.6 (11 głosujących)

Strony